Βγάζουν σημείο τα στατιστικά των Δανών

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Μετά από δυο μέρες που φάνηκαν σαν …αιώνας, το Euro επιστρέφει με την φάση των “16”. Όλα τα φαβορί είναι μέσα και μετά την συναρπαστική φάση των ομίλων και το τρομερό φινάλε ξεκινάνε και τα νοκ άουτ παιχνίδια.

Στατιστικά: 13/36 Χ ημίχρονα, 18/36 over, 16/36 GG. 13 πέναλτι στην διοργάνωση, τα έξι χαμένα. Επτά ισοπαλίες σε 36 παιχνίδια και δυο κόκκινες κάρτες. Oκτώ αυτογκόλ μέχρι στιγμής, το οποίο είναι και το ρεκόρ στην διοργάνωση.

Οι πρώτοι σκόρερ του Euro:

Πάμε να δούμε και τα σημερινά, ξεκίνημα με το παιχνίδι που θα γίνει στις 19.00.

Στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ, παρουσία 16.000 θεατών έχουμε το παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία των “16”, το οποίο είναι και το πιο αντιεμπορικό.

Ουαλία-Δανία

Με το που είδα το ζευγάρι κατευθείαν σκέφτηκα την παράταση. Οι Δανοί μπορεί να ήταν εξαιρετικοί μέχρι στιγμής, αλλά οι Ουαλοί είναι από τις πιο σφικτές ομάδες της διοργάνωσης με 3/3 under μέχρι στιγμής. Ποιοτικά υπερέχουν οι Δανοί, αλλά το 1.80 στο διπλό δεν λέει την αλήθεια. Κοντά στο 2.20 το περίμενα. Υπάρχει και ένα αντικρουόμενο στατιστικό, ότι στα 10 τελευταία που έπαιξαν δεν βγήκε ούτε μία ισοπαλία. Το Χ ημίχρονο δείχνει επίσης να έχει καλές πιθανότητες αλλά λόγω στατιστικών των ομάδων θα το αφήσω(0/3 η Δανία, 1/3 η Ουαλία).

Λέω να πάω με ένα στατιστικό. Η Δανία είναι πρώτη στα σουτ στο τέρμα μέχρι στιγμής με 40, Το οver4.5 σουτ στο τέρμα(πράσινη) στο 1.80 μου κάνει. Οι Ουαλοί αναμένεται σε ακόμα ένα παιχνίδι να παίξουν κατά βάση άμυνα. Ενναλακτικά πιθανό και το over13.5 συνολικά σουτ των Δανών στο 1.70. Η Ουαλία δέχεται μέσο όρο 21 σουτ, η Δανία σουτάρει 19,5 ανά παιχνίδι.

Δεύτερο παιχνίδι σήμερα το Ιταλία-Αυστρία που θα γίνει στο «Γουέμπλεϊ» παρουσία  22.500 θεατών

Το πρώτο μεγάλο φαβορί της φάσης των “16”. Λογικό με την ομάδα του Μαντσίνι να μετράει 11 συνεχόμενες νίκες με μηδέν παθητικό και γενικά με την εικόνα που έχει δείξει ως τώρα. Η Αυστρία από την άλλη κέρδισε εύκολα τα Σκόπια, ηττήθηκε εύκολα από την Ολλανδία(2-0), ενώ πήρε την πρόκριση κόντρα στην Ουκρανία κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι.

Έξω είναι ο Κιελίνι, ενώ υπάρχει μεγάλο δίλλημα στον Μαντσίνι, να επαναφέρει τον Βεράτι που επέστρεψε; η να αφήσει μέσα τον εκπληκτικό Λοκατέλι;

Ανάμεσα σε 1 και Over 1.5(1.85) και 1 και under3.5(1.95) το βλέπω. Μ’αρέσει επίσης και το ειδικό να δεχτεί περισσότερες κάρτες η Αυστρία(1.80), με τους Ιταλούς να έχουν δεχτεί μόλις μία στην διοργάνωση.