Εορταστική τριάδα…

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Αρκετά γεμάτο το κουπόνι σήμερα και αν και είναι αλήθεια ότι δεν πολύ-ασχολούμαι με αυτά τα πρωταθλήματα, είπα σήμερα να κάνω την προσπάθεια μου. Αγγλία, Ισπανία και Πορτογαλία έχει το σημερινό μενού.

Ξεκίνημα με Αγγλία και Πρέμιερ Λιγκ. Δυο τα παιχνίδια που θα με απασχολήσουν.

Μπράιτον-Άρσεναλ

Κακό ξεκίνημα για την Μπράιτον, το χειρότερο στην ιστορία της στην Πρέμιερ Λιγκ, δεν χάνει εύκολα αλλά δεν κερδίζει κιόλας, έρχεται από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες και γενικά έχει τις περισσότερες(7) στο πρωτάθλημα. Από μεγάλη νίκη έρχεται η Άρσεναλ και για να δούμε αν αυτό ήταν το ηλεκτροσόκ που χρειαζόταν για να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών. Στα τελευταία πέντε μεταξύ τους η Μρπάιτον δεν έχει χάσει, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Δεν ξέρω πάντως δεν μπορώ να εμπιστευτώ τόσο εύκολα την Άρσεναλ, ειδικά εκτός έδρας και σε τέτοια απόδοση, προτιμώ το Χ2 και over 1.5 στο 1.80

*Πουλέν, αλλά έτσι πως το πάει… πάλι δεν βλέπω να παίζει

Γιουνάιτεντ-Γουλβς

Η Γιουνάιτεντ συμπλήρωσε αήττητο οκτώ αγωνιστικών με έξι νίκες, μπορεί στην έδρα της να είναι τόσο αποδοτική αλλά στο τελευταίο έβαλε έξι στην Λιντς, και δείχνει να ξεπερνάει αυτό το σύνδρομο που έχει φέτος στο Ολντ Τράφορντ. Η Γουλβς πήρε ψυχολογία μετά την την ισοπαλία με την Τότεναμ, όπου σκόραρε στα τελευταία λεπτά, αλλά αναμένεται πιο κουρασμένη καθώς έπαιξε δυο μέρες πριν. Έχει και σημαντικές απουσίες, η Μάντσεστερ με νίκη ανεβαίνει δεύτερη και νομίζω πως δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Άσο και over 1.5 στο 1.93

Ισπανία

Μπαρτσελόνα-Έιμπαρ

Από καλό σερί έρχεται η Μπάρτσα που έβγαλε διπλό τρεις μήνες μετά, απίστευτο στατιστικό για την Μπαρτσελόνα, σήμερα χωρίς Μέσι. Τα νούμερα εντός έδρας δείχνουν, 5-2-1 το φετινό ρεκόρ της στο Καμπ Νόου για το πρωτάθλημα, με 5/8 goal/goal, 6/8 Οver και 7/8 Over 1.5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η Έιμπαρ είναι χαμηλά, αλλά εκτός έδρας το παλεύει, σε επτά παιχνίδι έχει σκοράρει σε όλα και έβγαλε και τρία διπλά. Λόγο στατιστικών λέω να πάρω το over 1.5 ημίχρονο στο 2.25, καλό και το αμφίσκορο στο 1.95

Βέλγιο

Έουπεν-Ζούλντε Βαρεγκεμ 8.45

Η Έουπεν καλείται να παίξει αρκετά συνεχόμενα ματς, αφού είχε θέμα με τον covid και πολλά παιχνίδια της αναβλήθηκαν. Συνεχίζει πάντως να έχει σημαντικές απουσίες. Η Ζούλντε έχει καλύτερο ρυθμό, είναι φορμαρισμένη και δυνατή εκτός έδρας. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί άνοιξε έτσι το σετ και έχει τόσο χαμηλά τον άσο; Το Χ2 στο 1.85 μου φαίνεται μια χαρά…

Κλείνω με Πορτογαλία, όπου καλοβλέπω δυο επιλογές.

Μπενφίκα-Πορτιμονένσε

Η Μπενφίκα έρχεται με κακή ψυχολογία, χάθηκε ο πρώτος τίτλος της σεζόν, με τον Πόρτο να την κερδίζει(2-0) και να κατακτάει το Σούπερ Καπ. Λογικά θα βγάλει αντίδραση, τελευταία η Πορτιμονένσε, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να πάρει κάτι από δω. Δεν ξέρω καν αν μπορεί να βρει γκολ, η χειρότερη με διαφορά επίθεση της Πορτογαλίας, με έξι γκολ σε 10 παιχνίδια. Το άσο και Over στο 1.75

Γκιμαράες-Πόρτο

Σε καλή κατάσταση αμφότερες, με φουλ ψυχολογία η Πόρτο μετά την νίκη επί της Μπενφίκα. Και η Γκιμαράες σε καλό φεγγάρι, αλλά εντός έδρας δυσκολεύεται αρκετά. Θα πάρω GG στο 1.91, δύσκολα κάποια θα μείνει χωρίς γκολ, τώρα για μεγαλύτερο ρίσκο το 2 GG στο 3.65.