Καθαρίζει εύκολα ο Στέφανος

Καλησπέρα σε όλους. Φτάνουμε σιγά σιγά στο τέλος της πρώτης εβδομάδας και σήμερα θα ολοκληρωθεί το παζλ των 16. Στα χθεσινά η μέρα φάνηκε από το πρώτο ματς όπου ο Καρένιο-Μπούστα είχε πόνους στο στομάχι παίζοντας 1 σετ και αυτό με το ζόρι προτού αποσυρθεί. Στην άλλη επιλογή ο Σαποβάλοφ έκανε τα πάντα για να χάσει, έκανε πρώτος brake στα δύο πρώτα σετ και κατάφερε και έχασε 0-3 σετ από τον Οζέρ-Αλιασίμ. Δύο μεγάλα ματς  είχαμε χθες με τους Τίεμ και Τζόκοβιτς να επιστρέφουν από την κόλαση με τον Αυστριακό να κερδίζει τον Κύργιο από 0-2 σετ ενώ ο Σέρβος που αντιμετώπισε πρόβλημα στους κοιλιακούς κέρδιζε 2-0 ισοφαρίστηκε αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει την πρόκριση. Πάμε όμως να δούμε τα σημερινά.

Σήμερα βγαίνουν επιλογές στα 4 από τα 8 παιχνίδια. Νωρίς στις 03:30 έχουμε τις 3 πρώτες αναμετρήσεις όπου οι 2 επιλογές θα έρθουν από εκεί. Αρχικά, ο Νορβηγός Κάσπερ Ρούντ Νο28 της κατάταξης αντιμετωπίσει τον Άλμποτ από την Μολδαβία Νο85 κόσμου. Ο Νορβηγός πέρασε εύκολα σχετικά από τους δύο πρώτους γύρους απέναντι σε Πολ και Τόμσον ενώ ο Άλμποτ έκανε την μεγάλη έκπληξη στον πρώτο γύρο αποκλείοντας τον Μπαουτίστα-Άγκουτ Νο13 της κατάταξης της ΑΤΡ. Βλέπω εύκολη νίκη του Ρούντ και θα κρατήσω το -1,5 σετ χάντικαπ για τον Νορβηγό σε απόδοση 1,57.

Ο άλλος αγώνας την ίδια ώρα που θα με απασχολήσει είναι μεταξύ του Χάρις και του Μακντόναλντ. Οι δύο εκπλήξεις της φετινής διοργάνωσης με τον Νοτιοαφρικανό Νο91 κόσμου να έχει σχετικά εύκολη κλήρωση αποκλείοντας Τόρπεγκααρντ και Ποπίριν αντίστοιχα ενώ ο Αμερικάνος Νο192 της γενικής κατάταξης απέκλεισε Τσεκινάτο και Τσόριτς. Είναι δύο αθλητές που έχουν πολύ καλό σέρβις και δέχονται πολύ δύσκολα brake. Για αυτό θα κρατήσω το 2-2 μετά από 4 game στο πρώτο  σετ σε απόδοση 1,65 καθώς δεν πιστεύω ότι θα γίνει brake τόσο νωρίς στο ματς.

Πάμε και στα παιχνίδια που θα ξεκινήσουν νωρίς το πρωϊ μεταξύ αυτών και του Στέφανου απέναντι στον Σουηδό Υμέρ  Νο95 κόσμου γύρω στις 06:00. Σχετικά εύκολος αντίπαλος για τον Στέφανο που καλό θα ήταν να κερδίσει όσο πιο γρήγορα μπορεί για να σπαταλήσει λιγότερες δυνάμεις καθώς σε δύο μέρες θα αγωνιστεί πιθανότατα με τον Μπερετίνι για την φάση των 16. Βλέπω εύκολη και γρήγορη νίκη του Στέφανου απέναντι στον αδύναμο Σουηδό για αυτό θα κρατήσω το συνδυαστικό Νίκη Τσιτσιπάς και under29,5 games σε απόδοση 1,87.

Τέλος θα κρατήσω την απλή νίκη του Μπερετίνι στο ματς με τον Κατσάνοφ στις 08:00 ώρα Ελλάδος. Αμφίρροπο ματς μεταξύ δύο πολύ δυνατών τενιστών με τον Κατσάνοφ να βρίσκεται στην 20η θέση της γενικής κατάταξης της ΑΤΡ ενώ ο Ιταλός 10 θέσεις παραπάνω στην 10η. Και οι δύο πέρασαν σχετικά εύκολα τους πρώτους γύρους ενώ ο νικητής θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα της Δευτέρας μάλλον τον Στέφανο. Θα κρατήσω την νίκη του Μπερετίνι στο 1,50 καθώς τον θεωρώ καλύτερο και πιο σταθερό τενίστα.