Καλύτερη και με την… Βούλα

Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε. Η στήλη του βόλεϊ επιστρέφει μετά από μέρες καθώς μεσοβδόμαδα είχαμε αγώνες ελάχιστους αγώνες χωρίς ενδιαφέρον στοιχηματιτκά. Σήμερα όμως το πρόγραμμα είναι αρκετά γεμάτο παρόλο που τα πρωταθλήματα φτάνουν σιγά σιγά στην ολοκλήρωση τους και να αναμένουμε τα πλέϊ όφ. Σήμερα θα ασχοληθώ με 4 αγώνες από ολόκληρο το πρόγραμμα. Πάμε να τους δούμε αναλυτικότερα.

Ας ξεκινήσουμε από τα δικά μας και στην Volleyleague Γυναικών όπου είναι ίσως η πιο αμφίρροπη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Για αυτό θα κρατήσω μόνο μία μικρή επιλογή με πολύ μεγάλο ποσοστό επαλήθευσης από όπου εμπνεύστηκα και τον τίτλο της σημερινής στήλης. Ο λόγος για την ομάδα της Θέτιδας που εδρεύει στην Βούλα. Σήμερα στις 17:00 θα αγωνιστεί εκτός έδρας στον Πειραιά με την ομάδα του Πορφύρα. Έχω δει αρκετά και τις δύο ομάδες και με έχει πείσει πολύ περισσότερο η φιλοξενούμενη. Ο Πορφύρας ξεκίνησε με 3 ισάριθμες ήττες στις 3 πρώτες αγωνιστικές με ΠΑΟΚ,ΑΕΚ και Πανναξιακό αντίστοιχα.  Μεσοβδόμαδα είχε και ταξίδι στην Θεσσαλονίκη όπου πέρασε με 1-3 σετ από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου. Το ότι κέρδισε τον Αία δεν μου λέει απολύτως τίποτα καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι με διαφορά η χειρότερη του πρωταθλήματος παίζοντας κυρίως με νεάνιδες. Από την άλλη μεριά η Θέτιδα μετά την αποχώρηση του Πανναξιακού από το πρωτάθλημα έχει ελπίδες για την 3η θέση που θα οδηγήσει στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός θα πάρουν τις 2 πρώτες θέσεις ενώ η Θέτιδα με την ΑΕΚ θα παλέψουν για την τρίτη. Για αυτόν τον λόγο τέτοια ματς είναι must win για την Θέτιδα. Θα κρατήσω το -1,5 σετ χάντικαπ υπέρ της Θέτιδας στο 1,45.

Πάμε τώρα στην Γαλλία όπου θα κρατήσω την δεύτερη μου επιλογή. Στις 19:00 στην Κορσική θα παίξουν η τοπική Αζαξιό με την Τουλούζ. Η γηπεδούχος που παλαιότερα συμμετείχε και στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις φέτος είναι η μεγάλη απογοήτευση του πρωταθλήματος. Τελευταία θέση με 6 βαθμούς σε 18 αγώνες και μόλις μία νίκη. Μάλιστα τελευταία χάνει με κάτω τα χέρια σετ του στυλ 15-25 κλπ. Έχει να πάρει δύο σετ από 1 Δεκεμβρίου. Η Τουλούζ είναι καλύτερη ομάδα θέλει να μπει πλέϊ οφ και αν θέλει να μπει πρέπει να φύγει με τους 3 βαθμούς από το νησί. Για αυτό θα κρατήσω το -1,5 σετ χάντικαπ για την Τουλούζ στο 1,87.

Τέλος, πάμε και στην Τουρκία όπου έχουμε πλήρη αγωνιστική με 7 αγώνες σήμερα. Δύο απλές νίκες θα κρατήσω. Στις 14:00 έχουμε τον αγώνα Σολχάν-Σοργκούν. Να πούμε εδώ ότι έχουν μείνει 4 αγωνιστικές μαζί με την σημερινή για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Η Σολχάν είναι στο -7 από τα πλέϊ οφ ενώ η Σοργκούν στο -5. Η διαφορά είναι ότι η Σοργκούν έχει πολύ καλύτερο πρόγραμμα από την Σολχάν. Μαζί με το ότι είναι καλύτερη ομάδα θα πάω με το διπλό στο 1,65. Λίγο αργότερα στις 15:00 η Αφιόν θα υποδεχθεί την Τοκάτ Μπελεντίγιε Πλέβνε.  Εδώ η γηπεδούχος είναι εντελώς αδιάφορη ενώ η φιλοξενούμενη είναι στο -4 από τα πλέϊ οφ με έναν αγώνα λιγότερο. Έχει και καλό πρόγραμμα η Πλέβνε είναι το πρώτο φαβορί για να μπει στην 8αδα. Θα πάω με το διπλό είναι καλύτερη ομάδα. Διπλό Πλέβνε στο 1,65.