Με οδηγό την παράδοση το Μάλμε!

Καλησπέρα στην παρέα μας. Κακή μέρα η χθεσινή με τα αποτελέσματα να μην μας ευνοούν σε κανένα παιχνίδι. Η ΑΙΚ συνετρίβη μέσα στην Χάκεν με 4-0 και η μουρμούρα σχετικά με το θέμα προπονητή βγήκε ξανά στην επιφάνεια.  Η Τζουγκάρντεν μας έδειξε ξανά την αναποτελεσματικότητα της αφού τελείωσε το ματς με 21 τελικές (8 στην εστία) αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος απέναντι στην Έστερσουντ. Η Νόρκεπινγκ έδειξε ανωτερότητα απέναντι στην μαχητική Βάρμπεργκς και επικράτησε με 2-0. Καλή εικόνα ξανά από τους φιλοξενούμενους παρά την ήττα τους. Στις 29 του μήνα ανοίγει το μεταγραφικό παζάρι στην Σουηδία και μερικές ομάδες έχουν σκεφτεί αλλαγές ή προσθήκες. Ότι νέο υπάρχει θα αναφέρεται σε κάθε ομάδα.Δεν μας πήγε το ζέσταμα αλλά σήμερα ελπίζουμε να το αλλάξουμε αυτό.

ALLSVENSKAN

Γκέτεμποργκ – Φάλκενμπεργκ (20:00 ώρα Ελλάδος)

Γκέτεμποργκ: Απέσπασε την ισοπαλία μέσα στην Χάμαρμπι με 1-1. Δεν ξέφυγε από την μετριότητα, έδωσε χώρο στον αντίπαλό και αναγκάστηκε να παίξει συντηρητικά. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 69′ αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση της, βρίσκοντας χώρους στο γήπεδο και φτάνοντας στην ισοφάριση  με πέναλτι που κέρδισε και ευστόχησε ο Χοσάμ Αίες στο 90+4. Πάντως με τις ισοπαλίες δουλεία δεν γίνεται καθώς έχει 10 βαθμούς, +4 από τους ουραγούς Κάλμαρ και Φάλκενμπεργκ. Ενδιαφέρον για τον Σουηδό επιθετικό Alexander Jeremejeff (πέρσι στην Χάκεν και παλιότερα Μάλμε), ο οποίος αγωνιζόταν στην Ντιναμό Δρέσδης αλλά η ομάδα έπεσε στην Γ’ και θέλει να επιστρέψει στην Σουηδία. Εκτός και πάλι ο επιθετικός Ρόμπιν Σέντερ (2 συμ.). Έρχεται από 4 συνεχόμενα και 7/8 τελευταία G/G, 3 σερί ματς με 2-3 γκολ, ενώ στα τελευταία εντός έδρας μετράει 3/4 G/G.

Φάλκενμπεργκ: Άξια της μοίρας της ήταν η Φάλκενμπεργκ απέναντι στην Χέλσινμποργκ. Σε ένα από τα πιο κομβικά παιχνίδια της χρονιάς έδειξε κατώτερη των περιστάσεων και παραχώρησε την ισοπαλία με 2-2, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 στο 66′. Μετά από αυτό το λεπτό, χαλάρωσε και έδωσε πολύ χώρο στους φιλοξενούμενους που βρήκαν δίχτυα πρώτα στο 81′ και στην συνέχεια με τον τερματοφύλακα τους, Άντερς Λίντεγκαρντ(Από το 2010 εώς το 2015 ήταν στην Μάντσεστερ Γ.), στο 90′ να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος από κόρνερ και να σκοράρει. Κόντεψε μάλιστα να χάσει και την ισοπαλία, όταν είδε τον δικό της τερματοφύλακα να αποκρούει το τετ α τετ του Γιόνσον στο 94+. Εκτός έμεινε ο αμυντικός  Γιάκομπ Έρικσον που αποχώρησε τραυματίας από το τελευταίο ματς. Χωρίς νίκη πλέον για έβδομο παιχνίδι, μετρώντας 5 ήττες, έρχεται από 3/4 Under ενώ και εκτός έδρας έχει 3/4 τελευταία.

Εκτίμηση: Η Γκέτεμποργκ ακόμα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Το μυαλό της πάει σιγά σιγά προς τον τελικό του Κυπέλλου  και σήμερα υποδέχεται μια ομάδα που αρχίζει να καταρρέει. Ευκαιρία το σημερινό ματς να πάρει τα πάνω της και εν όψη τελικού (30 Ιουλίου απέναντι στην Μάλμε). Η Φάλκενμπεργκ τελευταία δείχνει να μην έχει πλάνο και οι ήττες υποδέχονται η μία την άλλη. Ο Άσσος (1,66) είναι πιθανός. Εναλλακτική λύση είναι και το Γκέτεμποργκ Over 1.5 (1.83) που πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα να σκοράρει 2 γκολ σε αυτήν την και να κάνει συντήρηση δυνάμεων για τον Τελικό της Πέμπτης.

Κάλμαρ – Σίριους (20:00 ώρα Ελλάδος)

Κάλμαρ: Σε τραγική κατάσταση πλέον η Κάλμαρ που δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα. Ηττήθηκε με 2-1 μέσα στο Μάλμε και έγραψε την 6η συνεχόμενη ήττας της. Σε ένα ακόμα ματς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι στο 36′ του Βίκτορ Ελμ αλλά στην συνέχεια δεν άντεξε στο πρέσινγκ των γηπεδούχων και δέχτηκε δύο τέρματα  στο 63′ και στο 89′ από τον φορμαρισμένο Ίσαακ Τελίν (5 γκολ μέχρι τώρα). Η κατάσταση χειροτερεύει για την ομάδα του Νάνε Μπέργκσταντ και χρειάζεται να σηκώσει κεφάλι πριν μπει και πάλι σε περιπέτειες. Το πρόγραμμα όμως την φέρνει αντιμέτωπη με την φορμαρισμένη Σίριους. Στα πιτ μπήκε ο αμυντικός Βίκτορ Ελμ και είναι αμφίβολος. Έρχεται από 5/6 σερί Over ενώ τα 4/5 τελευταία της ήταν G/G. Εντός έδρας έχασε τα 3 τελευταία ματς με 1-2 και έχει και 4 συνεχόμενα G/G.

Σίριους: Ήθελε να αποδείξει ότι η ήττα μέσα στην ΑΙΚ ήταν ένα ατυχές γεγονός και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο. Υποχρέωσε την Νόρκεπινγκ στην πρώτη της ήττα στην σεζόν και μάλιστα με σκορ 4-2. Μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα και βρήκε το γκολ στο 24′. Το γεγονός ότι ισοφαριστήκε 10 λεπτά αργότερα, δεν την επηρέασε και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 52′. Ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 64′ και τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το τέταρτο τέρμα.  Το μόνο που κατάφερε η Νόρκεπινγκ ήταν να μειώσει σε 4-2 στο 86′. Εξαιρετική μέχρι στιγμής η Σίριους και σε φόρμα και ο επιθετικός της, Σουγκίτα, που πέτυχε δύο γκολ απέναντι στην Νόρκεπινγκ. Τιμωρημένος ο μέσος Ελίας Άντερσον (9 συμ. 2 γκολ). Ισόπαλο ήταν το ημίχρονο στα 3 τελευταία της ματς ενώ εκτός έδρας έχει 3/4 Under.

Εκτίμηση: Το μαύρο της το χάλι έχει η Κάλμαρ και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Στα τελευταία ματς ανοίγει το σκορ και στο τέλος ρίχνει την καρδάρα με το γάλα. Η Σίριους είναι φορμαρισμένη και το απέδειξε και απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Το γεγονός ότι η Κάλμαρ ανοίγει το σκορ πρώτη και νωρίς με ωθεί στην επιλογή του Over 2,5(2,07)

Μάλμε – Χάμαρμπι (20:00 ώρα Ελλάδος)

Μάλμε: Από τις κερδισμένες της προηγούμενης αγωνιστικής ήταν η Μάλμε, αφού με την νίκη της επί της Κάλμαρ με 2-1 μείωσε την διαφορά από την Νόρκεπινγκ στο -4. Βέβαια η Νόρκεπινγκ κέρδισε χτες και σήμερα επιβάλλεται να κάνει το ίδιο και η Μάλμε. Στο pre-game, έμοιαζε με ένα εύκολο απόγευμα αλλά στο χόρτο δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Έμεινε πίσω στο σκορ από πέναλτι στο 36′ και κάπου εκεί ξύπνησε. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές και πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και βρήκε την ισοφάριση πρώτα στο 63′ και στην συνέχεια την ανατροπή στο 89′ από τον φορμαρισμένο Ίσαακ Τελίν. Μάλιστα ο ίδιος αστόχησε και σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα, μη πραγματοποιώντας το χατ-τρικ. Αμφίβολοι είναι ο αμυντικός Αχμεντόβιτς(8 συμ.) και ο μέσος Λεβίκι(5 συμ.).Έρχεται από 3 σερί G/G ενώ εντός έδρας έχει 3/4 τελευταία G/G.

Χάμαρμπι: Κάτι άρχισε να φαίνεται στον ορίζοντα μετά την νίκη της επί της Κάλμαρ την περασμένη Πέμπτη, αλλά συνέχεια δεν είχε.Το βράδυ της Δευτέρας υποδέχθηκε το Γκέτεμποργκ και η ισοπαλία την έβαλε και πάλι σε περιπέτειες. Είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και πέτυχε το γκολ στο 69′. Στην συνέχεια, έκατσε στο 1-0 και την πλήρωσε από ένα ανόητο πέναλτι στο 90+4′. Τα αρνητικά αποτελέσματα έβαλαν στον στόχο τον προπονητή Στέφαν Μπίλμπορν, που γίνεται όλο και περισσότερο δέκτης αρνητικών σχολίων και κριτικών. Ο ίδιος πήρε την ευθύνη πάνω του και υποσχέθηκε ότι αυτό θα αλλάξει. Πληροφορία από την Στοκχόλμη αναφέρει ότι η ομάδα έχει επηρεαστεί από τις άδειες κερκίδες, καθώς είναι ομάδα που παίρνει δύναμη από τους οπαδούς της. Όμως δεν νομίζω να είναι η μόνη ομάδα που παίρνει δύναμη από τις κερκίδες. Εκτός έμεινε ο βασικός τερματοφύλακας Ντέιβιντ Ούστεντ (8 συμ.) όπως και ο αμυντικός Ρίκαρντ Μαγιάρ (3 συμ.). Έρχεται από 3 συνεχόμενα ματς όπου το ημίχρονο της ήταν ισόπαλο ενώ μετράει 2 σερί G/G. Και τα 4 ματς της εκτός έδρας ήταν Over.

Εκτίμηση: Πως μπορώ να πάω κόντρα το Μάλμε στην σημερινή αναμέτρηση όταν η Χάμαρμπι έχει να κερδίσει ή να πάρει ισοπαλία από το 2008 μέσα στο Μάλμε. Και όχι μόνο αυτό, 3 νίκες έχει κάνει φέτος η Χάμαρμπι, μία απέναντι στο τραγικό Κάλμαρ, η άλλη απέναντι στην προβληματική Έστερσουντ και η τρίτη απέναντι στην νεοφώτιστη Βάρμπεργκς. Τον αέρα της έχει πάρει το Μάλμε αφού έρχεται από 7 σερί νίκες σαν γηπεδούχος και με τα σκορ να ξεφεύγουν(4-1, 2-1, 4-0, 3-0, 3-1, 3-2, 3-1). Μάλμε & Over 1,5 (1,90)Στο 2,30 για σκόρερ ο Τελίν και στο αγαπημένο του 2,62 ο Κρίνστιανσεν.

Μίαλμπι – Έλφσμποργκ (20:00 ώρα Ελλάδος)

Μίαλμπι: Έκανε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, αυτήν την φορά, μέσα στο Έρεμπρο με 3-1. Αν και προηγήθηκε με πέναλτι από το 6′, ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη δεχόμενη την ισοφάριση στο 38′. Μπήκε πολύ μουδιασμένη στο δεύτερο μέρος και βρέθηκε να χάνει στο 52′ και στο 80 να διαμορφώνεται το τελικό σκορ. Αισιοδοξία επικρατεί στην ομάδα από την καλή συγκομιδή βαθμών τις πρώτες αγωνιστικές. Έκανε και  καλή χρονιά στο κύπελλο φτάνοντας στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Βασικός στόχος της ομάδας είναι η παραμονή στην κατηγορία. Η αποστολή είναι πλήρης. Έρχεται από 2/3 under, και στα 4/5 τελευταία της το ημίχρονο ήταν ισόπαλο. Τα 2 τελευταία της ματς εντός έδρας ήταν G/G και Over.

Έλφσμποργκ: Μετά την εξάρα που δέχθηκε από την Χέκεν, εμφανίστηκε πιο σοβαρή και συντηρητική απέναντι στην Τζουγκάρντεν και την κέρδισε με 1-0 με ένα αστείο αυτογκόλ στο 88′. Σε μια μακρινή σέντρα και χωρίς καμία πίεση ο Γιάκομπ Λάρσον προσπάθησε να γυρίσει με το στήθος την μπάλα στον τερματοφύλακα του, την ώρα που αυτός πήρε φόρα να μπλοκάρει την μπάλα και αυτή κατέληξε στο βάθος της εστίας. Ακόμα και παρά την εξάρα που δέχθηκε, βρίσκεται ψηλά στην βαθμολογία με 16 βαθμούς και υπάρχει ικανοποίηση για την εώς τώρα πορεία της ομάδας. Βασισμένη κυρίως στην ομαδική προσπάθεια παίζει ωραία το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και μέχρι στιγμής τις πάει λουκούμι. Αμφίβολος ο αμυντικός Τζόζεφ Οκούμου (7 συμ.) ενώ εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο  Σίμον Στραντ (7 συμ., 1 ασίστ). Έρχεται από 3/4 N/G ενώ τα 2 τελευταία της εκτός έδρας ήταν Over.

Εκτίμηση: Η Μίαλμπι φέτος έχει δείξει καλά και θετικά στοιχεία. Έχει κοντράρει και ισχυρότερες ομάδες από την Έλφσμποργκ. Έχει κερδίσει εντός Χάμαρμπι και Χάκεν αλλά και στο ημιτελικό τα πήγε περίφημα απέναντι στο Μάλμε, μένοντας εκτός στα πέναλτι. Έκανε 2 σερί ήττες και σήμερα θα είναι πιο προσεκτική. Από την άλλη, η Έλφσμποργκ επέστρεψε μεν στις νίκες αλλά ήρθε με καθαρή τύχη, καθώς η ισοπαλία φαινόταν πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Στις τελευταίες 5 αναμετρήσεις με γηπεδούχο την Μίαλμπι, οι γηπεδούχοι μετράνε 3 νίκες έναντι 1 της Έλφσμποργκ αλλά έχουν βρεί γκολ στα 4 από αυτά τα ματς. Θα πάρω το Goal-Goal (1,90) εναλλακτικά θα έπαιρνα και τον 1 DnB (1,83)

Χέλσινμποργκ – Έρεμπρο (20:00 ώρα Ελλάδος)

Χέλσινμποργκ: Επιβεβαίωσε την καλή της εικόνα που δείχνει τελευταία και πήρε την ισοπαλία με 2-2 μέσα στην Φάλκενμπεργκ, αν και είχε μείνει πίσω στο σκορ με 2-0 από το 66′. Δεν το έβαλε κάτω, πείσμωσε και βρήκε το γκολ στο 81′. Βρήκε και δεύτερο με γκολ με τον τερματοφύλακα της στο 90′ από κόρνερ(αναφέρθηκε πιο πάνω), και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόνσον στο 94′ να κάνει την ολική ανατροπή. Αρχίζει να ανεβαίνει σταδιακά η ομάδα του Όλαφ Μέλμπεργκ και αυτό φαίνεται και στον αγωνιστικό χώρο. Τιμωρημένος θα είναι ο επιθετικός της Άντονι Βαν ντεν Χουρκ (8 συμ., 3 γκολ, 2 ασίστ) και αμφίβολος παραμένει και ο μέσος Γιόζεφ Σίσει (3 συμ.). Έρχεται από 5/7 τελευταία Under, 3/4 G/G ενώ εντός έδρας έχει 3 σερί Under, και όλα με 0-0 ημίχρονο.

Έρεμπρο: Πήρε 3 σημαντικούς βαθμούς απέναντι στην Μίαλμπι και ανάσαινε βαθμολογικά.  Έκανε κακό ξεκίνημα και έμεινε πίσω στο σκορ από πέναλτι στο 6′ αλλά βρήκε γρήγορα τα πατήματα της και ισοφάρισε στο 38′. Το γκολ πριν την ανάπαυλα τις άλλαξε ψυχολογία και στο δεύτερο ημίχρονο πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 52′. Γλύτωσε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις χάρης τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα της, και στο 80′ ο Λάρσον διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Γενικά η ομάδα κυμαίνεται σε μέτρια πράγματα. Εκτός παραμένει ο επιθετικός ‘Αγκον Μεχμέτι (7 συμ., 2 γκολ, 2 αλλαγή) και ο μέσος Γιόχαν Μόρτενσον (7 συμ., 1 ασίστ). Έρχεται από 5/6 τελευταία Under ενώ τα 7 από τα 9 φετινά της ματς το ημίχρονο ήταν Χ.

Εκτίμηση: Ανεβασμένη αγωνιστικά και ποδοσφαιρικά είναι η Χέλσινμποργκ. Έχει στήσει ένα “μικρό” σερί αυτές τις 4 τελευταίες αγωνιστικές. Η Έρεμπρο από την άλλη στηρίζεται κυρίως στην έδρα της. Εκτός χάνει πολύ από την δυναμική της. Εκτός έδρας παίζει κατά κυρίως άμυνα. Η παράδοση λέει όμως ότι στις 11 τελευταίες επισκέψεις της Έρεμπρο στο Χέλσινμποργκ, έχει σκοράρει στις 9, αλλά και η τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν το 2011. Αήττητη για 6 παιχνίδια εκεί μέσα, μετράει 3 ισοπαλίες και 3 νίκες. Goal-Goal (1,80)