Πέφτει η «αυλαία» στο Nations League

Τελευταία μέρα σήμερα γι’ αυτή τη φάση του Nations League και διεξάγονται ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στις δύο πρώτες κατηγορίες.

Γερμανία – Ιταλία 21:45

Δεν έχει εντυπωσιάσει μέχρι στιγμής στο Nations League η Γερμανία, η οποία δεν εχει καταφέρει να κερδίσει ακόμη στον όμιλό της. Προέρχεται από τρεις ισοπαλίες κόντρα σε Αγγλία, Ιταλία και Ουγγαρία, όλες με το ίδιο σκορ, 1-1.

Είναι βελτιωμένη στην εποχή του Φλικ, ωστόσο δεν φαίνεται να έχει βρει ακόμη τα πατήματά της.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ιταλίας είναι πρώτο στον όμιλο με πέντε βαθμούς μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Μετράει μία νίκη επί της Ουγγαρίας και δύο ισοπαλίες κόντρα σε Γερμανία και Αγγλία.

Ούτε οι Ιταλοί έχουν εντυπωσιάσει στο Nations League, αλλά σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται και οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου της.

Πιθανό μου φαίνεται να έρθει το ματς ισόπαλο.

Οι Γερμανοί με τον Φλικ στην τεχνική ηγεσία τρέχουν αήττητο σερί 12 παιχνιδιών, ωστόσο δυσκολεύονται να κερδίσουν στο Nations League. Από την άλλη μεριά, η Ιταλία έχει καλή παράδοση κόντρα στους Γερμανούς σε 90λεπτο έχοντας 2 νίκες και 8 ισοπαλίες. Δεν συμφωνώ με το σετ των αποδόσεων, που έχει στο 1.83 τον άσο και στο 4.33 το διπλό. Όχι ότι οι Ιταλοί παρουσιάζουν κάτι σπουδαίο, αλλά ούτε οι Γερμανοί είναι κάτι ιδιαίτερο.

Δύο νίκες στα 8 τελευταία (2-4-2)

Αήττητη σε 90’ επίσημων ματς με Γερμανία (2-8-0)

Δεν δέχεται γκολ για 5 σερί εκτός στη NL (3-2-0)

Αγγλία – Ουγγαρία 21:45

Οι Ούγγροι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στην έδρα τους στο Nations League, κερδίζοντας στην πρεμιέρα του Άγγλους με 1-0. Αρκετά θετική η παρουσία τους σε έναν αρκετά απαιτητικό όμιλο με ομάδες ανώτερες ποιοτικά από την ίδια. Βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου και στο -1 από τους Ιταλούς, έχοντας μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Απόψε αντιμετωπίζουν τους Άγγλους στο Μολινό και αναμένεται ένα ζόρικο παιχνίδι. Η Εθνική Αγγλίας θα θελήσει να πάρει εκδίκηση από την ήττα στην πρώτη αγωνιστική.

Παράλληλα, οι Άγγλοι θέλουν να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας στον τρίτο όμιλο της πρώτης κατηγορίας. Το αμφίσκορο στο 2.37 έχει αξία, αλλά θα προτιμήσω το 1 ημιχρόνο στο 1.72.

Γηπεδούχοι

Σκόραρε 1 γκολ στα τελευταία 270 λεπτά

Προέρχεται από 3 σερί Under 2,5 (UNL)

Δεν σκόραρε σε 7/15 ματς UNL, ανεξαρτήτως έδρας

Προέρχεται από 4/5 Under 2,5

Σκόραρε 1+ γκολ στα 4 τελευταία εκτός

Έχει 1 νίκη (το 1953) σε 11 ματς vs. Αγγλία εκτός (1-1-9)

Ολλανδία – Ουαλία 21:45

Ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στο Nations League οι Ουαλοί, που αντιμετωπίζουν απόψε την Ολλανδία για την 4η αγωνιστική.

Μία ισοπαλία κόντρα σε Βελγιο και δύο ήττες απέναντι σε Πολωνία και Ολλανδία μετράνε οι Ουαλοί.

Οι Ολλανδοί ήταν κοντά στο 3/3 στον όμιλο, ωστόσο ο Ντεπάι σημάδεψε το δοκάρι στην εκτέλεση πέναλτι και έμεινε στην ισοπαλία με 2-2 κόντρα στους Πολωνούς. Παρόλα αυτά παραμένει πρωτοπόρος του ομίλου και στο +3 από το Βέλγιο.

Όλα τα παιχνίδια των Ολλανδών στο Nations League ήρθαν GG & οver. Το απλό όβερ σε απόδοση 1.80 μου κάνει. Οι Ολλανδοί είναι πιθανό να κάνουν ροτέισον, οπότε δεν είναι απίθανο να επιβεβαιωθεί το GG & over.

Πολωνία – Βέλγιο 21:45

Το παλεύουν οι Πολωνοί σε έναν αρκετά απαιτητικό όμιλο. Έχουν καταφέρει να συγκεντρώσουν τέσσερις βαθμούς, ενώ προέρχονται από την ισοπαλία στο Ρότερνταμ με 2-2. Ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με τους Βέλγους και το αποψινό παιχνίδι ίσως να ξεδιαλύνει το τοπίο στον όμιλο.

Το Βέλγιο προέρχεται από γκέλα την προηγούμενη αγωνιστική με το 1-1 κόντρα στην Ουαλία. Έχει βγάλει 3/3 GG στον όμιλο, κάτι που περιμένω να επιβεβαιωθεί και σήμερα. Το αμφίσκορο στο 1.72 είναι η επιλογή μου.