Προβάδισμα στους Ρώσους

Φινάλε είχαμε χθες στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Euro και ήδη έχουν βγει τα πρώτα συμπεράσματα για τις ομάδες αλλά και για τον τρόπο παιχνιδιού τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήρθε η ώρα να ανεβάσουμε ποντάρισμα, αλλά σίγουρα μπορούμε να παίξουμε με περισσότερα στοιχεία στα χέρια μας. Μέχρι στιγμής τα περισσότερα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά, με τα φαβορί σε μεγάλο βαθμό να επικρατούν.

Στο μεγάλο παιχνίδι της χθεσινής μέρας, οι Γάλλοι κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα και διαχειρίζοντας το σχετικά γρήγορο γκολ που πέτυχαν, κράτησαν μια σημαντική νίκη που τους φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση. Λίγα πράγματα οι Γερμανοί, είχαν ένα καλό 10λεπτο, αλλά συνολικά ήταν ακίνδυνοι και πρέπει να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα.

Στην Πορτογαλία τα πιάσαμε όλα, αν και η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ζορίστηκε αρκετά, εν τέλει πάντως πήρε την νίκη με καλό σκορ, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει δυο γκολ.

Στατιστικά: 8/12(66%) Χ ημίχρονα, 6/12 over(50%), 4/10 GG(40%). Χθες είδαμε το δεύτερο πέναλτι στην διοργάνωση, το πρώτο εύστοχο από την Πορτογαλία. Δυο ισοπαλίες σε 12 παιχνίδια και μία κόκκινη κάρτα.

Πάμε στα σημερινά, ξεκίνημα από στο Φινλανδία-Ρωσία(16.00), στην Αγία Πετρούπολη και στο «Γκάζπρομ Αρένα», παρουσία 30.500 θεατών.

Οι Φινλανδοί στην παρθενική τους εμφάνιση πέτυχαν και την πρώτη νίκη σε τελική φάση, σε ένα παιχνίδι βέβαια που δεν άξιζαν να πάρουν τίποτα. Εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το ψυχολογικό ντεσαβαντάζ της Δανίας, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι στο φινάλε της αναμέτρησης. Έχουν ψυχολογία αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να πάρουν αποτέλεσμα, δύσκολα πιστεύω θα σταθούν τόσο τυχεροί σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Οι Ρώσοι είναι με την πλάτη στον τοίχο και περιμένω να κάνουν αυτό που πρέπει και να φτάσουν στην νίκη, είναι πιο έμπειροι και έχουν καλύτερο ρόστερ. Το 1.72 ήταν λογική τιμή, στο 1.57 δεν βρίσκω αξία. Το διπλό και under3.5 στο 1.95

To δεύτερο παιχνίδι είναι ανάμεσα στην Τουρκία και την Ουαλία και διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού παρουσία 31.000 θεατών. Οι Τούρκοι προβλημάτισαν αρκετά στην πρεμιέρα με την Ιταλία και αυτό έχει κάνει τους μπουκ να ανεβάσουν τον άσο σε αποδόσεις κοντά στο 2.50. Ένα παιχνίδι δεν είναι αρκετό για να κρίνουμε μια ομάδα, άλλωστε το σύνολο του Σενιόλ Γκιουνές ήταν εκπληκτικό μέχρι τώρα και αν θυμηθεί τον παλιό του εαυτό, έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη. Θα πάω με το Χ ημίχρονο, το οποίο για ακόμα μια φορά συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.

Τέλος το βράδυ στο «Ολίμπικο» της Ρώμης η Ιταλία υποδέχεται την Ελβετία παρουσία 16.000 θεατών. Λογικό φαβορί η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, αφού είχε την καλύτερη παρουσία από όλους τους μεγάλους σε αυτή την πρώτη αγωνιστική, είναι 28 ματς αήττητη, ενώ δεν έχει δεχτεί γκολ για 875 λεπτά. Οι Ελβετοί ήταν καλοί κόντρα στην Ουαλία αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το αποτέλεσμα να τους αδικεί. Έβγαλαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο παιχνίδι, αλλά σήμερα δύσκολα θα βρουν τόσους χώρους. Το 1 και over 1.5 μοιάζει πιθανό, εκεί στα 2-3 γκολ βλέπω να πηγαίνει.