Το Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ ξεχωρίζει στο πρόγραμμα

Καλημέρα σε όλους. Κακή η χθεσινή μέρα μετά από συνεχόμενα ταμεία θα έρθουν και αυτές οι μέρες. Σήμερα το πρόγραμμα αυξήθηκε απότομα με δράση παντού εκτός της Τουρκίας που διεξάγεται όλη η αγωνιστική αύριο.

Στην δική μας Volleyleague που στους άνδρες ξεκινάει σήμερα με δύο αγώνες Μίλωνας-ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός-ΟΦΗ δεν βρήκα κάποια επιλογή που να έχει αξία. Στις γυναίκες όμως έχουμε δύο ματς που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Αρχικά στις 18:00 ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στην έδρα της Λαμίας που δεν έχει καταφέρει να πάρει σετ ακόμα. Για αυτό τον λόγο θα κρατήσω το under135,5 σε απόδοση  1,90 δηλαδή θέλουμε το πολύ 20 πόντους της Λαμίας σε κάθε σετ(άλλωστε στα 6 σετ που έχει χάσει μόνο σε 1 ξεπέρασε τους 20 πόντους). Πάμε και στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής Ολυμπιακός εναντίον ΠΑΟΚ στο Ρέντη στις 18:00. Οι 2 καλύτερες ομάδες φέτος συγκρούονται για την πρώτη θέση του 2ου ομίλου με φαβορί τις ερυθρόλευκες. Ακόμα και να κερδίσει ο Ολυμπιακός που δεν το θεωρώ τόσο σίγουρο  δεν πιστεύω να το κάνει με 3-0 για αυτό θα κρατήσω το over3,5 σετ σε απόδοση 1,42.

Πάμε να κάνουμε και μία γύρα στα υπόλοιπα πρωταθλήματα της Ευρώπης που βγαίνουν κάποιες επιλογές. Νωρίς στο μακρινό Κεμέροβο της Ρωσίας η τοπική Κουζμπάς υποδέχεται την Δυνάμο Μόσχας στη 13:00. Η γηπεδούχος προσγειώθηκε απότομα από την πρωταθλήτρια Ζενίτ Καζάν με 3-0 εκτός έδρας γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της σεζόν. Αντίθετα η Δυναμό δεν έχει χάσει ούτε σετ ακόμα δείχνοντας ότι φέτος θα παλέψει δυνατά για τον τίτλο. Λίγες παραπάνω πιθανότητες δίνω στους φιλοξενούμενους αλλά θα πάω με το over 3,5 σετ σε απόδοση 1,40 καθώς δεν νομίζω να λήξει 0-3.

Λίγο αργότερα στις 15:45 η Κατοβίτσε υποδέχεται την Σκρα για το πρωτάθλημα Πολωνίας. Δύο συνεχόμενα ματς εκτός έδρας μέσα σε 2 μέρες για την Κατοβίτσε την εβδομάδα που μας πέρασε. Αντίθετα η Σκρα έχει να παίξει 10 μέρες καθώς το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής αναβλήθηκε λόγω covid-19. Πιο ξεκούραστοι, πιο έμπειροι  και πιο καλή ομάδα η Σκρα και θα την εμπιστευτώ. Νίκη Σκρα με -1,5 σετ χάντικαπ σε απόδοση 1,75.

Τέλος στον Γαλλικό Νότο και στην Νίκαια αργά στις 21:15 η τοπική Νις υποδέχεται την Τουλούζ. Ουραγοί οι γηπεδούχοι χωρίς βαθμό σε δύο αγώνες και με κακή εικόνα στους αγώνες τους. Από την άλλη πλευρά η Τουλούζ με 2 νίκες στις 3 αγωνιστικές που έπαιξε και χάνοντας  μόνο από την πρωταθλήτρια Τουρ δείχνουν ότι είναι το φαβορί στον σημερινό αγώνα. Θα πάω με το διπλό σε απόδοση 1,53.