ειδικά

Καλημέρα σε όλους και καλή Μεγάλη Εβδομάδα! Τα playoff συνεχίζονται με τη σημερινή μέρα να είναι αφιερωμένη στις ελληνικές ομάδες. Με δύο ειδικά παικτών θα ασχοληθώ, ένα από κάθε μία αναμέτρηση.

Euroleague Playoff

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός (20:00)

Με το 1-1 έφυγε από την Αθήνα η Μακάμπι σπάζοντας την έδρα του Παναθηναϊκού από το πρώτο ματς. Πλέον η σειρά πηγαίνει στη δική της έδρα, στη Σερβία, με στόχο το 3-1. Ο Παναθηναϊκός γνωρίζει ότι πρέπει να παλέψει και να πάρει τουλάχιστον 1 νίκη που θα τον βάλει και πάλι σε θέση οδηγού. Από μία σημαντική απουσία για τις δύο ομάδες. Αρχικά για τον Παναθηναϊκό δεν θα είναι διαθέσιμος ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Αντίθετα εξαιρετικά αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Μπάλντγουιν για τη Μακάμπι. Η συμμετοχή του θα κριθεί κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι γνωρίζουν πως για να έχουν ελπίδες οφείλουν να κόψουν το ρυθμό των Ισραηλινών στην επίθεση, ενώ στη θέση “4” αναμένω να πάρει ξανά λεπτά συμμετοχής ο Παπαπέτρου.

Από την άλλη πλευρά η Μακάμπι θα στηρίξει αρκετά στην 3αδα Μπράουν -Κόλσον-Νίμπο με στόχο να πληγώσει τον αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και να του πάρει τα ριμπάουντ. Από τα ειδικά παικτών θα κρατήσω το Over 5.5 πόντοι Παπαπέτρου, ενός παίκτη που μετά την πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο ματς, πιστεύω θα χρησιμοποιηθεί αρκετά και πάλι από τον Αταμάν.

Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα (21:30)

Και εδώ ο Ολυμπιακός κατάφερε με το “καλημέρα” να σπάσει την έδρα της Μπαρτσελόνα και να πάρει το προβάδισμα στη σειρά. Πλέον έχει δύο ματς στην έδρα του, όπου αν την εκμεταλλευτεί θα πετύχει το στόχο του, το Final-4. Από την άλλη μεριά η Μπάρτσα έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι. Σαφώς το άγχος παραμένει στην πλευρά των Ισπανών, οι οποίοι με οδηγό την κανονική περίοδο θα ψάξουν τουλάχιστον ένα διπλό. Αγωνιστικά πάνοπλη η Μπαρτσελόνα. Το ίδιο και ο Ολυμπιακός, καθώς ο Μπαρτζώκας θα έχει στη διάθεση του και τον Παπανικολάου στο “3”. Σίγουρα δεν είναι απόλυτα έτοιμος πάντως για να παίξει 30 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός περιμένω και πάλι να δώσει έμφαση στην άμυνα και να κατεβάσει το ρυθμό του αγώνα. Επιπλέον. ο Μπαρτζώκας περιμένει και από τους υπόλοιπους παίκτες να πάρουν πρωτοβουλίες, ειδικά οι Γουόκαπ και Μιλοτίνοφ. Δεν είναι απίθανο ο δεύτερος να πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής απόψε. Ένας παίκτης που έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό στα πρώτα ματς ήταν ο Πάρκερ. Ειδικά στο δεύτερο πέτυχε 24 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Παρ όλα αυτά δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικός και στα εκτός έδρας. Εκτιμώ ότι ο Μπαρτζώκας θα βρει τρόπο να τον περιορίσει. Στο ματς της κανονικής περιόδου είχε σκοράρει μόλις 3 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής. Από τα ειδικά παικτών λοιπόν θα κρατήσω το Under 12.5 πόντοι του Πάρκερ.